Другий зал
Перші поселення на території краю, рух різних племен та народів, заснування Михайлівни та заселення краю у 19 – 20 століттях – теми, які висвітлює другу залу, відділ «Історії краю».
Найдавніші сліди проживання людини на території нашого краю відносяться до початку епохи історії первісного суспільства, приблизно 300 -400 тисяч років тому.
Свідченням перебування людини на території краю, є знайденні під час археологічних розкопок поховання так званої «ямної», «катакомбної» культур. В експозиції вміщені як справжні так і муляжі кам’яних знарядь праці з характерними рисами цього періоду – молотки, скребла, рубила, а також череп людини з «ямної» культури.
Чергова зміна археологічних культур, яка відбувається у 17 столітті до нашої ери, представлена в експозиції керамікою та залізними знаряддями праці, фотографіями археологічних розкопок.
У 7 столітті до нашої ери кочові орди скіфів захоплюють Північне Причорномор’я, прийшовши сюди із – за Дону. Про їх присутність на землях нашого краю свідчать розкопки курганів біля села Тимошівка. Під час розкопок цього та інших курганів були знайдені, представлені в експозиції прясла, грузила, металеві наконечники стріл, пращовий камінь, удила, ніж, фрагмент керамічної тарілки які датуються 4 – 3 століттям до нашої ери.
У другому столітті до нашої ери скіфів з Північного Причорномор’я витісняють сармати. Проведені розкопки біля с. Барвинівки виявили їх поховання із значним набором речей, які представлені в музеї експозиції на фото або у натуральному вигляді: ліпний та гончарний посуд, бронзові дзеркала, скляна, сердолікове намисто, залізні мечі та наконечники стріл.
В послідуючі століття нашими степами пройшли аланти, авари, печеніги, половці. Останні залишили по собі тисячі кам’яних баб, дві з яких знаходяться в нашому музеї. Їх виготовлення датується 11 – 12 століттям нашої ери. Історія половців закінчується у битвах з татаро – монголами у 30 – 40 роках 13 століття.
Татарські полчища на багато століть перетворили наші степи у Дике поле. Стогнали степи під татарами…
Часто тут спалахували жорстокі січі між запорожцями і татарами, гуляли тут козаки гетьмана Сагайдачного, який у 1616 році з боями пройшов увесь Крим.
У 1769 році полчища татар останній раз пройшли нашими степами.
Після підписання Катериною другою у 1783 році Маніфесту, згідно якого «таврійський степ», півострів Крим… прийняті до держави Всеросійської території нашого краю, починає активно заселятись переселенцями з Курської, Орловської, Воронежської, Полтавської губерній, а також виникає на території району німецькі колонії.
Серед експонатів, які розповідають про життя Михайлівщини у 19 – 20 столітті особливу увагу привертають предмети народного побуту, зокрема інтер’єр селянської хати, одяг, знаряддя праці та інше. Не менш цікаві фотографії, документи які допомагають уявити тогочасне життя.