Перший зал
У першому залі музею розміщена експозиція відділу природи.
Тут відвідувачі знайомляться з географічною характеристикою, геологічним минулим, корисними копалинами, кліматом, рослинами та тваринним світом Михайлівщини. Михайлівський район розташований у південно – західній частині Причорноморської рівнини, яка звільнилась від моря тільки в кінці неогену. В льодовикову епоху територія району не була покрита льодовиком, що позитивно вплинуло на формування місцевого рельєфу. Палеоланшафти, які подані в експозиції, знайомлять нас з геологічним періодом історії Землі: Докембрійським, Крейдовим, Палеогеновим, Неогеновим та Четвертинним.
З’явились представники льодовикової фауни і на Михайлівщині. В експозиції розміщені кістки південного слона та мамонта, діорами ланшафта з муляжами фауни та флори четвертинного періоду.
В експозиції подані матеріали про роботу Білозерської геолого – розвідувальної експедиції. Вони розповідають про корисні копалини, знайдені на території району: глина, пісок, будівельні матеріали. А за межами району: відкриття Білогірського родовища залізних руд, який завдяки своїм запасам багатих руд, є другим на Україні.
Наступний розділ експозиції присвячений кліматичним умовам Михайлівщини. Клімат
району помірно – контенентальний. Температурний режим повітря на протязі року
характеризується підвищеними літніми температурами і не стійкими зимовими.
Такий розподіл температури повітря обумовлюється сонячною радіацією,
атмосферною циркуляцією та поверхнею району. Найтеплішим місяцям є липень,
найхолоднішим – січень. В середньому за рік випадає 350 –
Увагу відвідувачів привертає фінологічний ряд: «Весна», «Літо», «Осінь», «Зима», який містить гербарії місцевої флори в різні пори року, а також муляжі їстівних та отруйних грибів, плодів, овочем та фруктів, які вирощують на території Михайлівщини.
Велику зацікавленість відвідувачів викликає конхеологічна колекція, яка демонструється у відділі «Природа».
Закінчується експозиція відділу розподілом, присвяченим питанням охорони природи.